Olsztyni raekoda |
Olsztyni vanalinna motiiv |
Nii, teise päeva õhtuks jõudis ekskursioonigrupp Olsztynisse (Allenstein). Tegemist on Warmia-Masuuria vojevoodkonna keskusega. Tegevusplaani kuulus vanalinnaga tutvumine ning kindluse külastus. Linn on eriti äramärkimist leidnud Poola kultusseriaalis Kaalul on rohkem kui elu, kus mitmed kaadrid on just Olsztynis filmitud.
Olsztyni lossi siseõues hakati valmistuma mingisuguseks kitarristide ansambli kontserdiks, sest käis lavaehitus ning ennastunustav juhtmetevedu. Lossi siseruumidesse oli peale kohustuslike potikildude, nooleotste ja raudrüüde paigaldatud rikkalikult Kopernikut puudutavaid materjale. Kasutusele olid võetud puutetundlikud aparaadid Koperniku eluloo paremaks tundmaõppimiseks. Nii näiteks oli võimalik saada teavet alajaotuses Kopernik ja naised.
Vanalinnas jalutades eksid alati mõnda kirikusse ära. Ühes kirikus toimus ilmselt kohaliku mikimaa sugemetega ärikolledži lõpuaktus. Järeldus tugines pühakojast väljunud neidude-noormeeste riietusele. Ka üks vanem härra oli noortega koos. Õues võttis ta professorirüü ült, haaras taskust kilekoti ja pani rüü sinna sisse. Tõenäoliselt suundus ta kohvikusse või õllesaali.
Olsztynist sai leitud märke Eestist. Linna ühe suurema raamatupoe ukse külge oli kinnitatud Eesti-Gruusia ühisfilmi Mandariinid plakat. Tekkis kodune tunne.
Lõik Ostroda-Elblagi kanalist |
Kanalini tuli kõigepealt aga jõuda. GPS seade tegi oma parima, et auto õige teeotsa leiaks. Aega võttis, aga asja sai. Lisaks hoidis seltskonna meeleolu üleval autoõpetaja jutustatud õpetlik lugu sellest, kuidas üle-eestilise tuntusega taustalaulja on talle siiani 5 eurot õppesõiduteenuse eest võlgu.
Jälle pöögisalu, jälle kõrvalpööre ahenevale teele ja siis - keelumärk. Kauguses võis näha töötavaid ehitusmasinaid ning meie poole liikuvat kolme koera. Selge, siit kanalini ei jõua. Mõni kilomeeter eemal õnnestus aga ehitustandrini välja jõuda. Sai sisenetud ehitusplatsile, kus meiega seltsis kohe bussitäis eakaid saksa turiste. Veel mõni kilomeeter edasi ja siis ületas sõidutee laevatee ning seal ongi tehtud ülal olev pilt. Käis kibe ehitustöö ning rekonstrueeritava kanali kõrvale oli pandud tahvel, kus olid loetletud need eurorahad, mida töödesse maetakse. Vähemalt graniitlauad olid kanali kõrvale valmisehitatud. Turist saab avada šampanjapudeli ja nautida mööduvat liiklust veeteel.
Visuaalselt võis jälgida maastiku laskumist Visla suudmetasandikule. Üha rohkem võis näha pilliroopuhmaid, soostunud maatükke, kuid nende vahel kõikus õrnas tuules viljaväli.
Hollandi tüüpi talumaja |
Mennoniitide surnuaed asus mingi talundi tagahoovis. Külvimasinate ja loorehade vahelt sai mahajäetud ja nukralt unustusse vajuv kalmistu leitud. Ei olnud hingesoojendav vaatepilt. Hollandi tüüpi talu jäi tee äärde. Oli tõesti omapärane, muudest piirkonna taluelamutest erinev hoone. Ja nüüd, edasi Elblagi peale.
Tükike Elblagi linnasüdant |
Fromborki kindluskirik |
Frombork (Frauenburg) asub Elblagist mõnikümmend kilomeetrit eemal mere ääres. Linnakeses elab paartuhat inimest ning Vene piir pole sealt enam kaugel. Linna peamine vaatamisväärsus on kindluskirik. Sealses kirikus on ka Koperniku viimne puhkepaik. Sattusime sinna just õhtuse jumalateenistuse aegu, seega jäi ringkäik kirikus sooritamata. Koperniku puhkepaik oli ukse lähedal, selle sai ära kaeda. Vene piiri lähedus andis tunda. Kindlusehoovis ringi jalutavad inimesed kasutasid omavaheliseks suhtlemiseks vene keelt. Mis viga Kaliningradist teha väike väljasõit.
Fromborkist võeti suund Malborkile, et järgmisel päeval teha tutvust Saksa ordu pealinnusega. Ööbimispaika jõudes selgus, et sealne parkimispalts oli 2/3 osas täitunud autodega, mille numbrimärgil ehmatav RU tunnus. Kuhu olime sattunud?
No comments:
Post a Comment