Thursday, July 2, 2009

14. Zywieci kokkutulek


19. ja 20.juunil toimus järjekordne suurejooneline kollektsionääride kokkutulek Lõuna-Poola õllelinnas Zywiecis. Sedapuhku tuldi kokku 14.korda.
Eestist osalesid kokkutulekul viis kollektsionääri. Kõik olid sel üritusel ennemgi osalenud ja teadsid mida saada ja tahta. Sõitu alustati neljapäeva 18. juuni varahommikul. Kiiruga läbiti Läti ja Leedu ning pealelõunal oldi juba Poolamaal. Jõuti läbida suurlinn Varssavi ja peatuma jäädi teeäärsesse ööbimiskohta, mis pildil näha. Hommikul jätkus sõit sihtkoha suunas, tehti vaid mõned peatused õllede pardale võtmiseks. Olukorra muutis meie jaoks soodsaks krooni soodne kurss zloti suhtes: 1 zlott võrdus 3,5 krooniga ja see tegi ostlemise suhteliselt taskukohaseks. Kalevi ettepanekul külastati mitut odavpoodi Intermarche, kuid midagi erilist seal ei olnud küll müüa. Lõunaks jõuti Zywieci pärale, kus seati end sisse U Rumcajsa nimelises kämpingus. Enne meid oli sinna jõudnud juba arvukas leedulaste esindus. U Rumcajsa kämpingus olime peatunud juba mitmel korral ennegi, kuid aasta-aastalt nägi asutus üha kehvem välja. Lisan siia ühe pildi.
Ilmataat kippus meile aga üha enam liiga tegema. taevaluugid avanesid ja hakkas sadama vihma. esialgu tuli seenevihma, kuid hiljem asendus see lausvihmaga. Kuna Slovakkia piir on Zywiecile lähedal (umbkaudu 25-30 km) otsustasime Slovakkias ära käia ja sealset õlut osta. Käisimegi ära esimeses piiriäärses Slovakkia külas. Selgus, et vaatamata euro kasutuselevõtule on hinnad endiselt inimsõbralikud.
Õhtul käisime ära ka Zywieci õlletehases kokkutuleku eelõhtul, mis oli rohkem pühendet linnarahvale, kelle jaoks korraldati võistumänge, loteriisid ja esines ansambel. Meie vahetasime vaid veidi kaasavõetud Eesti õllesid. Kuna hommikul oli vaja varakult platsis olla ei kulutanud me pikalt aega, vaid naasesime ööbimiskohta, et mõned õlled rüübata. Lisan siia mõned fotod õlletehases toimunust ja õhtusest istumisest kämpingus.
Hommikul tõusime enne kukke ja koitu. Vaja oli kiiresti jõuda tehase territooriumile varikatuse alla, sest vihma sadas. Meeles oli veel kurb kogemus 2003.aastast, kui minekuga oldi hiljaks jäänud ja siis pidime seisma lõõskava päikese käes. Tänavu olime kohal juba kohaliku aja järgi enne kella kuut ja laua katuse all saimegi. Nii mitmedki lõunanaabrid pidid jääma õue, kus vihma eest kaitses neid ainult päikesevari. Tegelikult oli minu jaoks tore, et ma ei käinud Zywiecis paar aastat - oli jälle mida vahetada ja müüa ning osta. Meie meestest ajas kõige laiemalt äri Ülo ja selle tõestuseks lisan ühe pildi. Samuti oli tore kohata vanu tuttavaid. Nii oli Slovakkiast kohal Jan Kupka, kes taipliku inimesena pakkus niiskuse käes kannatavatele eestlastele pitsi kangemat kehasoojenduseks. Juuresoleval pildil on ta koos Avoga. Rahva rõõmustamiseks pakkusid korraldajad sel märjal päeval veidikenegi meelelahutust: korraldati suurima õllekõhu konkurss meestele ja naistele. Meestest oli edukaim Leedu üliraskekaallane Danas ning ka naiste esikoht läks leedumaale, selle sai klaasikorjaja Dariuse abikaasa.
Kell oli vast üks kui pakkisime oma kodinad kokku ja jätsime Zywieciga hüvasti. Plaanis oli külastada veel Tychy õlletehase muuseumi ning seejärel sõita diagonaalis läbi Poola, et jõuda õhtuks kuhugi Lublini kanti või veel kaugemale.
Tychy õllemuuseum oli rajatud vanadesse tehasehoonetesse. Kui tehas kaugelt paistma hakkas tundusid Eesti pruulikojad tõeliselt väikeste kökatsitena. Paigutaks siia juurde siis pilte tehasest ja muuseumist.

Kui muuseumis oli käidud, siis ootas ees pikk sõit läbi Poola, mille jooksul vaid mõneks hetkeks vihm lakkas. Ööbisime Lublinist veidi põhja pool asuvas kämpingu või spordibaasilaadses ööbimiskohas, kus meie kasutada oli omaette majake.
Hommikul vara ärgates läbisime veelgi Poola asulaid. Peatus tehti Bielsk Podlaski Kauflandis, Bialystoki Realis ja Augustowi Polos ja Biedronkas. eriliselt üllatas Polo kauplus Augustowis, kus olid müügil Naklo õllethase tooted. Veel tehti peatusi Leedus ja Lätis, koju jõuti 21. juuni viimastel tundidel. Poola õlleelamustest jutustan veidi hiljem.

No comments: