Monday, May 21, 2012

Purgikollektsioon ületas 1000 piiri

Eile tehtud õllepurkide ja eluruumide loenduses selgus, et minu pisikeses kollektsioonis sisaldub 1042 õllepurki. Neist 862 on pooleliitrised, 134 0,33-liitrised ja ülejäänud on siis pindised, liitrised või veerandliitrised. Loetelusse ei ole arvatud 5-liitriseid tünne, mida mul ka parasjagu on.
Purgikogu top näeb välja nii:
1.Poola 217 purki
2.Eesti 141
3.Tšehhi 69
4.Venemaa 66
5.Saksamaa 62
6.Läti 58
7.Leedu 55
8.Slovakkia 43
9.Ungari 34
10.Austria ja Soome 33

Friday, May 4, 2012

Töörahva pühade paiku


Kaluuga õllemeistrid SAB Milleri Venemaa harust on välja lasknud õllesordi nimega Zwei Meister, mil 4,1% alkoholi sees. Pudelisildile on kirjutatud, et tegemist on traditsiooilise viini õllega, mis valminud eelmise sajandi alguse retsepti alusel. Hele merevaiguvärv ja paras vahumüts lõid algul meeldiva ootuse. Ega kohatse puuviljatooniga pisut teraviljane lõhngi halba ennustanud. Maitse oli minu jaoks veidi magus.Llinnaselisust jagus, kuid humalaid oli vähevõitu. Järelmaitse polnud mõjus ega kauakestev. Hindain seda 2,3 palliga.
Poolast Glubczyce tehase väravast on väljunud purk "originaalse" nimega Special Pils. No ei ole sellise heleda tavalise laagerõlle kohta midagi öelda. Igav! Mingi säästukalager - 1,9 punkti.  Lukašenka valitsetavast riigist kusagilt Bresti kangelaskindluse kandist paiknevast õllevabrikust on pärit kaks jooki. Esmalt Porter. Punakaspruun värv, heledalt kreemjas vaht peal. Üsna tavaline balti porterite perre kuuluv 7,2% jook. Vahest pisut magus, aga ikka mõnus. 2,9 tuli hindeks. Järgnevalt 4,2% Bresti Žiguli õlu. Linnasearoom, helekuldne värv, vahumüts - tavaline. Maitse oli kergelt teraviljane, leivane, isegi veidi hapukas. Lihtsamalt öeldes nostalgiline külaline sovietlikust lähiminevikust. Küll mitte hea aga joodav - 2 punkti. 
Rimi kauplustesse on jõudnud Tšehhimaise Samsoni õllevabriku tooted. Vabrik asub Česke Budejoviče linnas ning rajati 1795. aastal. Asutamisaasta vaatab ühtlasi vasu õllesiltide pealt. Hele 1795 kuulub böömi pilsnerite perekonda. Kangust on tal 4,7%. Selge kuldkollane värv, paraja vahumütsiga. Lõhnas domineerib linnas, kuid tunda on värse rohu lõhnagi. Algselt on maitse pigem linnaseline, kui aegapikku annab humalakibedus end tunda. Parajalt kibe oli järelmaitsegi - 3,3 tuli hindeks. Tumedam vennas 1795 dark omas  4,5% alkoholi. Punakaspruni karva, pisut puuviljase linnaselõhnaga. maitses oli tunda nii röstitud linnaseid ja karamelli ning kohvitoone. Joodav, traditsiooniline tšehhi tume lager-õlu, hindeks 3,1. Muuseas Eestisse on jõudnud müügile ka sama tehase Praga nime kandvad õlled, need on põhimõtteliselt samad, mis 1795.
Hinnatundlik tarbija tahab saada odavat saksa õlut. Selle tunnistuseks on meiegi poelettidele jõudnud toode Frankenthaler Carl Theodor Lager. Odav, ou kui odav maitse. No kuidagi ei venitanud see isikupäratu jook välja kõrgemat  hinnet kui 1,8.
Maxima odavkett pakub janustele purki pistetud õlut Pražacka. Kangust 4%, kuldne värv, linnasearoom. Maitselt suhteliselt vaene, puudus humalakibedus, kohati ilmselt purgist tingitud oli metallimaik. No ei ole tšehhi õlu. 2,4. 
Soome lahe tagant sain proovimiseks 4,6% purgistatud joogi Lapin Kulta Arctic Malt Pils. Värvilt  jällegi kuldne, lõhnalt meenutas kohati niidetud värsket heina. Oli üsangi joodav, tunda oli kibedaid toone, polnud liialt linnasemagus. Kokkuvõtteks tuli hindeks 2,7.
Kõige lõpuks tõeline eksootika. Kusagilt Golani kõrgendikelt pärit 8% Bazelet Double Bock. Tumepruun, kreemja vahuga. Lõhnas oli esikohal röstitud linnas. Maitses domineerisid röstitud linnased, karamellimaitse oli täitsa omal kohal. Finiš oli lüheldane polnud eriti kibe. Hindeks 2,9.

Istun eksamil

Istun ühiskonnaõpetuse riigieksami komisjonis, midagi teha pole kirjutan blogisse sõnumi, ja rohkem ei midagi.