Sunday, October 18, 2009
Kohalike valimiste tulemused
Haapsalus oli edukas ELKNÜ, kes sai 8 kohta. Kiilakas tegi oma töö. Ühtne Venemaa sai oma hääled põhiliselt usklikelt ja venelastelt - 5 kohta. Ühtlasi sai tänu valimistele teada, et vabakogudusse kuulub Haapsalu 44 inimest.
Saturday, October 17, 2009
Järjekordne õlletosin pluss
Efes Pilsen Fici (Anadolu Efes)(5,0%) Hinne: 2.4
Efes Dark (Anadolu Efes) (6,1%) Hinne:2
Bernard Free Jantar (Bernard)(0,5%) Hinne:1.7
Kachelmann Classic 8% (Pivovar Steiger)(3,3%) Hinne:2.1
Strakonický Dudák Premium 12°(Měšťanský pivovar Strakonice) (5,2%)Hinne:2.6
Král Šumavy Vimperský Ležák (Měšťanský pivovar Strakonice)(5,5%) Hinne:3
Perla Export (Browary Lubelskie) (5,6%)Hinne:2.2
Tauras Pilsneris(Vilniaus Tauras)(4,6%)Hinne:1.8
Urpiner Lager (Svetle 10)(Pivovar Urpín)(4%)Hinne:2.7
Urpiner Nealko(Pivovar Urpín)(0,5%)Hinne:1.3
Urpiner Dark (Tmavé 11) (Pivovar Urpín)(4,5%)Hinne:3.1
Hartwall 1836 Classic Gourmet Vaalea Ruokaolut (Hartwall )(4,6%)Hinne:3.2
Brigadirskoje (Volgogradski pivzavod) (5%)Hinne:2,4
Huvitaval kombel tuli võitjaks Soome Hartwall 1836. Ollakse ju harjunud võrdlemisi ilmetute põhjanaabrite pruuliste nagu lapin Kulta ja eri Koffidega, kuid see jook oli tõesti hää. Oli lõhna ja maitset, ka pudeli välimus oli kena.Napilt jäi alla slovakkide Urpineri tume õlu, mis oli päris täidlase ja mõnusa maitsega. Madalamad hinded said seekord alkovabad õlled ja see on ka loomulik, sest midagi on kaotsi läinud.
Hindamissüsteemist niipalju, et ei tasu seda võrrelda koolipoisi hinnetega. Kui õlu saab üle kahe palli, siis on tegemist ikka tubli keskmise õllega, mida võib täiesti tarbida. Ühega algavad hinded on juba ohu märk ning kui hinne algab ümmarguse nulliga, siis on tegemist tõesti halva joogiga. Ratebeeri kalkulaatoril näiteks vormus mul Saku originaali hindeks 1,3. Siinkohal on sellele õllemargile kõige suurema karutene teinud mitte õllepruulid, vaid mõõdutundetu reklaam, mis on sellest margist kujundanud ajudeta rullnokkade meelisjoogi. No katsu sa ahvinimese lemmikõllele ilusat hinnet välja meelitada.
Monday, October 5, 2009
Tosin õlut
Niisiis ülevaade 12 viimati joodud õllest. Punktid õlledele on antud Ratebeeri kalkulaatori abil, kus arvestatakse õlle aroomi, välimust, maitset, järelmaitset ja üldmuljet ning siis miksitakse kõik kokku mingiks 5-palli süsteemi hindeks. Üle 3 saamine on juba kangelastegu ja see näitab, et õlu on hea.
Õlu Kangus Hinne
Zolotaja Botška Svetloje (SABMillerile kuuluv Kaluuga õlletehas) 4,0 1,6
Belõi Medved Bezalkogolnoje(Efes Moskva) 0,5 1
Tuborg Fici (Turk Tuborg) 5,0 1,7
BH Premium (Beer House Tallinn) 5,0 3
Busch Beer (Anheuser-Busch) 4,6 0,9
Heban (Herrnbräu Ingolstadt) 5,0 3,2
Lačplesis Dzintara (Royal Unibrew) 4,8 2,1
Starobrno Medium (Starobrno) 4,5 3,1
Krajan Porter (Browar Krajan) 9,0 3,5
Krajan Irlandzkie Mocne (Browar Krajan) 6,5 2,9
Amber Kozlak (Browar Amber) 6,5 3,3
Krinitsa Eksportnae (OAO Krinitsa) 5,2 1,8
Nagu eeltoodust näha võitis seekordse tosina Krajan Porter, haledalt sai lüüa aga Busch beer. No see viimane polnud küll õlu. Mingi solk oli pudelisse pandud. Ja pudel oli valge ka veel. Mäletan, et kunagi ammu tuli kooli tuua samasuguses valges pudelis uriiniproove. Neid maitsta ilmselt keegi ei proovinud, kuid võib arvata, et mikidemaa õllekeetjad on saanud nüüd uriini tööstuslikul teel.
Saturday, September 5, 2009
Haapsalu piiskopilinnus lammutatakse
Hea õlu Valmiermuižast
Friday, August 28, 2009
Õlleelamus Abula õlletehasest

Lätis on suurte ja ilmetut õllesarnast jooki produtseerivate vabrikute kõrval palju väikeseid. Mõnest on siin juba juttu olnud. Nüüd võtan vaatluse alla Abula õllekoja Brengulis.
Ei teadnud ma sellest vabrikust suurt midagi peale olemasolu fakti ning mõned õllesildid olid mul ka. Selle ettevõtte toodangut ei ole mõtet otsida kaubandusvõrgust, sest õlu pudeleisse ei villita. Õlu levib vaid vaatides. Neid vaate siis tuukse mõnesse Riia joogikohta, aga katsu sa neid üles leida. Parim viis seda õlut proovida on sõita ise kohale.
Brenguli alevik asub Valmiera linnast umbes kümmekond kilomeetrit eemal. Täpsemalt jääb ta Smiltenesse suunduva maantee ja Valmierast Valgasse suunduva raudtee vahele. Ülletehas asub Abula jõe ääres endises vesiveskis. Pärale jõudes üllatas suur parkivate autode hulk pruulikoja ümber. Ettevõttest üle tee asus kiosk kus toimus õllemüük, mille ees vonkles järjekord. Kes inimestest leppis pooleliitrise plastopsitäie õllegam kes ostis suurema koguse. Kaasa saab õlut osta 2 või 5-liitristes anumates. Endal taarat olema ei pea, sest sealt antakse.
Abula toodab kahte sorti õlut - tumedat ja heledat. Mõlema kangus on 5,2% juures. Hele õlu on kuldset karva ja veidi sogane, viimane on elusa õlle tunnus. Õlu on puuviljase lõhnaga ja maitselt on esmalt magus puuviljane ja linnaseline. Hiljem on tunda humalamaitset ja lõpuks on maitse üsna kuiv. Tubli suutäis. Tume on lõhnalt sarnane, värvilt punakaspruun. Maitse on algselt heledale sarnane, kuid siis tunned röstitud linnaste maitset ja lõpuks on humalakibegi kohal. Vahest natuke liiga magus, aga ikkagi suurepärane. Igaljuhul soovitan õlletehast külastada ja hüva rüübet hankida. Lisaks on Valmiera kandis teinegi õlletehas ja uus tulija õlleturul - Valmiermuiža alus. temast aga hiljem.
Tuesday, August 25, 2009
Andsin kuradile sõrme
Lõpliku otsuse kandideerimiseks tegin siis kui nägin täna Haapsalu kesklinnas roostetavat väikebussi Reformierakonna sümboolikaga. Bussi külgedele oli pandud kahe klanitud ja geelitatud nooruki pildid ja tagaaknale pandud kellegi vana kollane särk, millel kiri: ma armastan Eestimaad. No, mis te valetate, te ei armasta Eestit, te armastate ennast poliitikas.
Loomulikult tekib küsimus, kas Keskerakond ei ole mitte Reformist ohtlikum. Ei, sest Keskerakonna (loe: Ühtne Venemaa) kahjulikkus on ammu selge, reform mängib aga kahepalgelist mängu.
Ja lõpuks. Oma kandideerimisega ei näita ma poolehoidu IRL juhtkonna poliitikale, vaid avaldan oma sügavat antipaatiat Reformierakonna ja Keskerakonna vastu. Neid kahte seob ühine kuritegu. Need kaks ongi kuritegu.